تعویض روغن گیربکس هیوندا و کیا

روغن گیربکس خودروی شما دائماً در تلاش است تا تنش های وارد شده به گیربکس را کاهش دهد و آن را در اوج کار خود نگه دارد. اما مانند بسیاری از روان کننده ها، ممکن است در نهایت نیاز به تعویض روغن گیربکس داشته باشید، در غیر این صورت تجمع آهسته رسوبات می تواند منجر به مسدود شدن فیلتر روغن گیربکس شود و به طور بالقوه به اجزای آن آسیب برساند و در نتیجه تعمیرات پرهزینه ای به همراه داشته باشد.

در این راهنما، دستورالعمل های ساده و گام به گام در مورد زمان و نحوه بررسی و تعویض روغن و فیلتر گیربکس هیوندا و کیای خود را مشاهده کنید تا مطمئن شوید گیربکس خودروی شما به بهترین شکل کار می کند.

آیا می دانستید برخی از خودروها گیربکس ندارند؟ خوب، درست است. وسایل نقلیه تمام برقی معمولاً گیربکس ندارند زیرا وقتی یک راننده شتاب می گیرد یا سرعتش را کاهش می دهد، قبلاً مقدار مناسبی نیرو را به چرخ های خود می فرستند.

با این حال، خودروهای معمولی مانند مدل‌های هیوندای و کیا در فهرست خودروهای جدید ما مجهز به گیربکس هستند. خودروهای فقط گازسوز و هیبریدی دارای گیربکس دستی یا اتوماتیک هستند. هر دو گیربکس اتوماتیک و دستی برای عملکرد صحیح به روغن نیاز دارند. روغن گیربکس قسمت های متحرک گیربکس را روغن کاری نگه می دارد و به عنوان یک عامل خنک کننده در گیربکس های اتوماتیک عمل می کند.

صرف نظر از نوع گیربکس که خودروی شما به آن مجهز شده است، باید روغن آن را در طول عمر خودرو خود تغییر دهید. به دلایل مختلف باید روغن گیربکس هیوندا و کیا  را تغییر دهید. با گذشت زمان و طی کیلومترها باید روغن گیربکس دستی را تغییر دهید زیرا آلاینده هایی را جذب می کند که می تواند عمر گیربکس شما را کوتاه کند. از آنجایی که گیربکس‌های اتوماتیک گرمای بیشتری تولید می‌کنند، باید روغن آن‌ها را نیز تعویض کنید، زیرا در حین کار کردن با خودروی خود تحلیل می‌رود و خراب می‌شود.

در حالی که فواصل زمانی ممکن است متفاوت باشد، معمولا عاقلانه است که روغن یک گیربکس دستی هر 30000 تا 60000 مایل تعویض گردد. اگر با وسیله نقلیه خود کارهای سنگین انجام می دهید، ممکن است مجبور شوید روغن گیربکس دستی خود را هر 15000 مایل تعویض کنید.

رانندگانی که خودرویی با گیربکس اتوماتیک دارند معمولاً می توانند بین تعویض روغن فاصله بیشتری داشته باشند. به طور کلی، شما باید روغن گیربکس اتوماتیک را هر 60000 تا 100000 مایل تغییر دهید.

 

سوالات

پاسخ این سوال یقینا مثبت است، اگرچه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در فواصل طولانی تری است اما نیاز به تعویض دارد، زیرا با گذشت زمان و جذب گرمای شدید و آلاینده ها این روغن کیفیت خود را از دست داده و نیاز به تعویض دارد.

اگر خودرو به کنترل کننده عمر روغن گیربکس مجهز نباشد، با استفاده از رنگ روغن می توانیم تا حدود زیادی به زمان تعویض روغن خودرو پی ببریم.

برای خودروهای معمولی/وسایل نقلیه تجاری سبک اغلب بین 1.5-2.5 لیتر است و ممکن است روغن گیربکس خاص، روغن موتور یا حتی مایع AT مصرف شود.

چه زمانی باید روغن و فیلتر گیربکس خود را تعویض کنم؟


اگر وسیله نقلیه یا ماشین آلات شما دارای سیستم نظارت بر عمر روغن نیست که به طور خودکار زمانی که روغن گیربکس شما نیاز به تعویض دارد به شما هشدار می دهد، دانستن زمان تعویض روغن گیربکس و فیلتر  آن می تواند به شما کمک کند، اما راهنماهایی برای انواع مختلف خودرو وجود دارد:

 

نحوه بررسی سطح روغن گیربکس


از آنجایی که این محدوده‌ها بسیار زیاد هستند، یک راه خوب برای سنجش سلامت روغن، بررسی رنگ آن است. روغن‌های جدید رنگ‌های روشن (معمولا قرمز) و نیمه شفاف هستند، اما با تحلیل رفتن یا تجمع رسوب، رنگ تیره‌تری پیدا می‌کنند، شفافیت خود را از دست می‌دهند و در اثر اکسید شدن بوی سوختگی می‌دهند.

 

برای بررسی روغن گیربکس:

 

کاپوت را باز کرده و میله روغن گیربکس را بیابید (محل آن باید در دفترچه راهنمای خودرو نشان داده شود). 
میله اندازه گیری را از لوله پرکننده بیرون بکشید. رنگ روغن را بررسی کنید. اگر روغن خودروی شما قهوه ای تیره، سیاه یا صورتی روشن است (معمولاً به دلیل آلودگی آب)، پس باید آن را تعویض کنید. مایع قرمز مایل به قهوه ای و نیمه شفاف اغلب کمی تخریب می شود، اما لزوماً نشان دهنده نیاز به تغییر نیست.